Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları, birkaç faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterirken, özellikle 2023 yılında yumurta fiyatları oldukça artış göstermiştir. Yumurta fiyatlarını etkileyen en önemli etkenlerden biri yem maliyetleridir.

Yumurta üretimi için kullanılan yemin maliyetleri, doğrudan fiyatları etkileyen faktörlerden biridir. Yem fiyatlarındaki artışlar, üretim maliyetlerini yükseltir ve bu da yumurta fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.

Arz ve talep dengesi de yumurta fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynarken, üretimde kullanılan kaynaklar, işgücü maliyetleri, enerji maliyetleri ve diğer faktörler de yumurta fiyatlarını etkileyebilir. Örneğin, yüksek işgücü maliyetleri veya enerji fiyatları, üretim maliyetlerini artırabilir ve bu da fiyatlara yansıyabilir.

Bu ve bunun gibi faktörler dikkate alındığında yumurta fiyatları, yumurtaların markası, kalitesi ve üretim yöntemine, aynı zamanda da kaçlı olarak satıldığına göre marketlerde farklı etiketlere sahiptir. Özellikle organik veya serbest gezen yumurtalar genellikle daha yüksek fiyatlarla satılırken, daha fazla adetli koliler yumurta başına daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Yumurta Fiyatları
Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları için günümüzde bazı yumurta markaları ve türleri için ortalama fiyatlar şöyledir:

MarkaAdetOrtalama Fiyat
Keskinoğlu3055 TL
CP3025 TL
Bili Bili3065 TL
Anadolu Çiftliği3062 TL
Keskinoğlu Yumurta xl Beyaz2069 TL
Bili Bili1539,50 TL
Gordo Organik1032,50 TL
Güres Bıldırcın Yumurtası1220 TL
Abalı Çiftliği3075 TL
Kumartaşlı615,50 TL

1 tane Yumurta kaç TL?

1 tane yumurta kaç TL? Sorusu için fiyatlar, yumurtanın türüne, üretimine ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Özellikle markaların yumurtaları için adet fiyatları da sunulan adet sayısına göre değişebilmektedir.

Yumurta fiyatları için markaların oldukça farklı fiyatları bulunurken, yumurtanın boyutu ve kalitesi de fiyatları etkileyen önemli bir noktadır. En önemli hususlardan biri ise yumurta satıcısıdır. Satış yapan kişi, market veya bakkallara göre de fiyatlar farklılık gösterebilir.

Ancak ortalama bir fiyat incelemesi yapıldığında günümüzde 1 adet yumurta için yumurta çeşitlerine göre ortalama fiyatlar şöyledir:

Yumurta ÇeşidiOrtalama Fiyat
Beyaz Yumurta2 TL-3 TL
Kahverengi Yumurta3 TL-4 TL
Organik Yumurta5 TL-7 TL
Serbest Gezen Tavuk Yumurtası4 TL-6 TL
Köy Yumurtası5 TL- 7 TL
Bıldırcın Yumurtası1 TL-2 TL

30’lu Yumurta Kolisi Fiyat

Marketlerde, yumurta markalarının farklı adetlerde yumurta paketleri bulunurken, özellikle kişilerin en çok tercih ettiği adet sayısı 30’lu olmaktadır. Yumurta fiyatları, özellikle adet sayısı arttıkça adet sayısı bakımından diğer düşük adetli paketlere göre çok daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Bu nedenle de kişiler, genellikle 30’lu ve 60’lı yumurta kolilerini satın almayı tercih etmektedir. 30’lu yumurta kolisi fiyat bakımından markalara ve markaların sunduğu yumurtanın kalitesine ve özelliklerine göre değişiklik gösterirken, satıcılara göre de fiyatlarda oynama olabilmektedir.

30’lu yumurta kolisi fiyatları için bazı markalar ve 30’lu koli fiyatları ortalama şöyledir:

Karacaköy 30’lu38,90 TL
Carrefour 30’lu66 TL
Ortar Ali Babanın Bahçesinden 30’lu45,90 TL
Kozlu 30’lu53,90 TL
Keskinoğlu 30’lu S Boy53,90 TL
Yiltav 30’lu M Boy60,50 TL
Yeniana 30’lu M Beyaz60,50 TL
Türem 30’lu M Boy60,50 TL
Anadolu Çiftliği 30’lu61,50 TL

Köy Yumurta Fiyatları

Köy yumurtası fiyatları bölgeye, satıcıya ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle köy yumurtaları, organik veya serbest gezen tavuklardan elde edilen yumurtalar olarak kabul edilir ve genellikle diğer yumurtalara göre daha yüksek bir fiyatla satılabilir.

Yerel köy pazarlarında, çiftliklerde ve yerel marketlerde köy yumurta fiyatları değişiklik gösterebilirken, özellikle en uygun köy yumurtası fiyatları İç Anadolu Bölgesi’ndedir. Bu yumurtalar, tavukların doğal bir ortamda beslenmeleri ve serbestçe dolaşmaları sayesinde daha sağlıklı ve besleyici olabilir.

Genellikle köy yumurtaları, diğer yumurta çeşitlerine kıyasla biraz daha yüksek bir fiyata sahip olabilir. Organik veya serbest gezen tavuklarla üretilen yumurtaların daha yüksek üretim maliyetleri nedeniyle fiyatları da artabilir.

Yerel pazarlar, çiftlikler veya doğrudan köy üreticilerinden temin edebileceğiniz köy yumurtalarının fiyatlarını öğrenmek en doğru yoldur. Fiyatlar, coğrafi konuma, ürün kalitesine ve pazar koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yorum yapın