10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

10 Yıldır Lustral Kullanıyorum – İnsanlar bir ilaç kullanmaya başlamadan, daha önce alan veya güncel olarak kullanmaya devam eden kişilerin yorumlarını merak edebilir. Arama motorlarını incelerseniz, bu konuda pek çok veriye ulaşabilirsiniz.

Ancak bu durum sizin de Lustral kullanabileceğiniz göstermez. Çünkü her ilaç hastalar muayene edildikten sonra özel bir şekilde reçete edilir. Eğer sağlık sorunlarınız bulunuyorsa öncelikle doktora giderek muayene olunmalıdır.

Böylece doktorunuz sizi ayrıntılı bir şekilde muayene edip tıbbi öykünüzü aldıktan sonra size uygun bir ilacı yazabilir. Peki, 10 Yıldır Lustral Kullanıyorum diyenlerin görüşleri nasıl?

10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

Sevdiğimin vefatından sonra o kadar zorlu süreçlerden geçmiştim ki hiçbir ilaç fayda etmez hale gelmişti. Psikoyatri bölümü Lustral ilacını önerdi ve 10 yıldır kullanıyorum. Yeniden hayata tutunmaya, mutluluk nedir bilmeye ve en önemlisi gülmeye başladım. Bir kayıp beni mahvetti, bir ilaç topladı yani anlayacağınız. Doktorlar size de önerirse kesinlikle kullanın. Bende işe yaradı belki sizde de yarar.

Lustral Etkin Maddesi Nedir?

İlaçların bileşenleri hastalar tarafından merak edilebilir. Lustral etkin maddesi sertralin HCI’dir. Yardımcı bileşenleri prospektüs bilgisine göre şu şekildedir;

 1. Hidroksipropil Selüloz – E463
 2. Mikrokristalin Selüloz – E460
 3. Dibazik Kalsiyum Fosfat Dihidrat – E341
 4. Sodyum Nişasta Glikolat
 5. Magnezyum Stearat – E572
 6. Metilhidroksipropilselüloz – E464
 7. Titanyum Dioksit – E171
 8. Polietilen Glikol
 9. Polisorbat 80 – E433

Eğer bunlardan birine karşı alerjiniz varsa Lustral kullanılmamalıdır. Yapı olarak tabletin tek yüzü çentikli olup beyazdır. Piyasaya 14, 28, 56 ve84 tabletlik blister ambalajlar halinde sunulmaktadır.

Lustral Ne İşe Yarar?

Her ilaç farklı sağlık sorunlarına yönelik olarak reçete edilir. Lustral ne işe yarar incelendiği zaman ruhsal çöküntüye veya takıntılı davranışlara karşı etkili yapısı olduğu görülmektedir. Ayrıca şu gibi durumlarda da hastalara verilebilir;

 1. Ruhsal Çökkünlük – Depresyon,
 2. Saplantılı-Takıntılı Bozukluk (Obsesif Kompulsif Bozukluk–[Okb]),
 3. Panik Bozukluğu,
 4. Duygusal Olarak Kişiyi Etkileyen Bir Olaydan Sonra Oluşabilen Travma Sonrası Stres Bozukluğu (Tssb),
 5. Sosyal Fobi
 6. Adet Dönemi Öncesi Duygulanım Bozukluğu
 7. Aşırı Huzursuzluk

Ancak bu gibi durumlarınız varsa, reçetesiz olarak kullanmak sağlık sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla Lustral kullanımı reçete ile olmalıdır.

10 Yıldır Lustral Kullanıyorum
10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral doktorun size reçete ettiği şekilde gerçekleştirilmelidir. Lustral kullanımı prospektüs bilgisine göre gıda ile birlikte veya ayrı şekilde alınabilir. Alkol ile berber kullanımı tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra greyfurt suyu da sertralinin vücutta mevcut oranını arttırılabilir. Bu bakımdan birlikte tüketilmemelidir. Hamile ve emziren kadınlar, Lustral almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

İlacın dozu hastadan hastaya göre değişebilir. Bu nedenle kişiler doktorun belirttiği tedavinin dışına çıkmamalıdır. Prospektüs bilgisine göre sabah veya akşam bir kere olmak üzere başlanır. Aç veya tok karnına alınabilmektedir. Bir bardak su ile beraber, çiğnenmeden ve ezilmeden kullanılır.

Lustral Yan Etkileri Neler?

Her ilaçta olduğu gibi Lustral’da da yan etkiler vardır. Lustral yan etkileri prospektüs bilgisine göre şöyledir;

 1. Ani aşırı duyarlılık reaksiyonları
 2. Alerji
 3. Huzursuzluk
 4. Zihin karışıklığı
 5. İshal
 6. Yüksek ateş
 7. Yüksek tansiyon
 8. Aşırı terleme
 9. Kalp atım hızının yükselmesi
 10. Ciltte ya da gözlerde sarı renkler olması

Eğer ilaç kullanırken Lustral yan etkileri gözlemlenirse, en kısa sürede doktora gidilmelidir.

Yorum yapın