Mastur Gusül Gerektirir mi?

Mastur Gusül Gerektirir mi? Bu soru sadece erkekleri değil, aynı zamanda kadınları da yakından ilgilendirir. Eğer guslü bozan herhangi bir şey olmuşsa vakit kaybetmeden abdesti yenilemek gerekir.

Mastur Gusül Gerektirir mi?

Eğer şehvet ile koyu beyaz renkli meni gelmişse, gusül abdesti bozulmaktadır. Kişiler ihtilam olursa ve meni aktığı fark edilirse de bu sorunun yanıtı geçerlidir. Ancak akmamışsa gusül abdesti gerekmez. Bu bakımdan gusül abdesti nasıl alınır bilinmesi gereken bir durumdur.

Bunun için eller yıkanmakta, vücutta maddi kirlilik ve necaset varsa temizlenmelidir. Ardından da avret yerleri temizlenir. Bundan sonra sağ el ile üç kez ağza su verilir ve çalkalanır. Bunu takiben 3 kez buruna su verilir. Namaz abdesti bundan sonra alınır.

Sonrasında ise vücudun her yeri tamamlanır. Eğer gusül abdesti nasıl alınır diyorsanız, bu şekilde kısa süre içinde alabilirsiniz. Bu bakımdan gusül abdestini tazelemek oldukça kolaydır. Dakikalar içinde yenilemeniz mümkündür.

Ayrıca erkek ve kadınlarda gusül abdestini nelerin bozduğunu, guslü olmayan bir kişinin neler yapamayacağını, mastürbasyonun günah olup olmadığı da bilinmesi gereken konulardır. Peki, Mastur Gusül Gerektirir mi?

Mastürbasyon Günah Mı?

Mastürbasyon günah mı sorusunun yanıtı hem erkekleri hem de kadınları ilgilendirir. Bu nedenle farklı mezheplere göre nasıl olduğunu bilmek gerekir.

Hanefi mezhebine göre, zina etmekten kişi korkuyorsa caiz olarak belirtilmektedir. Ancak aksi durumda yasaktır. Maliki mezhebinde ise haramdır. Şafii mezhebinde de Hanefi ve Maliki mezheplerinde olduğu şekildedir.

Eczanede Satılan İştah Kesici Şurup yazısı da ilginizi çekebilir.

Kadınlarda Gusül Abdestini Ne Bozar?

Kadınlarda ve erkeklerde guslü bozan durumlar değişebilmektedir. Kadınlarda guslü bozan durumlar, bu nedenle bilinmesi gereken bir noktadır.

Hayz ya da lohusalık dönemi bittiğinde veya cünüp olduğunda gusül abdesti alınmalıdır. Erkeklerde olduğu gibi ihtilam olunmuş ve meni geldiği görülmüşse de geçerlidir. Kendi eşini ya da bir kadını çıplak gördüğüne ise gusül abdesti almak gerekmez.

Mastur Gusül Gerektirir mi
Mastur Gusül Gerektirir mi

Mastürbasyon Orucu Bozar Mı?

Mastürbasyon orucu bozar mı? Oruç tutmak İslam’ın şartlarından bir tanesi olduğu için hangi durumlarda bozulduğu bilinmelidir. Ramazan ayında iki kere mastürbasyon yapmak kefaret gerektirmekte olup, 60 gündür.

Bunun yanı sıra Ramazan ayı içine cinsel ilişkiye girmek de orucu bozar ve kefaret ister. Bu nedenle kişilere dikkatli olması tavsiye edilir.

Mastürbasyon Gusül İster Mi?

Mastur gusül gerektirir mi? Bu sorunun yanıtı evettir. Kişiler gusül abdesti bozulduğu zaman neler yapamayacağını da bilmelidir.

Eğer gusül abdesti yoksa veya bozulmuşsa, Kur’an-ı Kerim ezberden dahi olsa okunamaz. Mushaf tutulamaz ya da camiye girilemez. Bu nedenle vakit kaybetmeden yenilemek tavsiye edilir.

Hangi durumlarda guslün gerektiği de bu nedenle bilinmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan bir tanesi olmuşsa kadın veya erkek, kişilerin gusül abdestini hemen tazelemelidir. Lakin yapışkan, renksiz bir sıvı gelirse gusül abdesti almak gerekmez.

Yorum yapın