Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar

Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar neler? Fazla kilolarından memnun olmayan çok sayıda insan vardır. Bu kişilerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi, egzersiz yapması şarttır. Ayrıca günde ne kadar yemek yendiğine de dikkat edilmelidir.

Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar

Bazı insanlar, iştahının çok olduğunu, hemen doymadığı için çok yediğini belirtebilir. Bu gibi durumlarda ne yapılabileceği bir soru işareti bırakır. İlaçlar, akla gelen çözümlerden bir tanesidir. Lakin bunlar bilinçsiz bir şekilde değil, doktor gözetiminde alınmalıdır.

Çünkü en etkili iştah kesici ilaç, hastalara özel bir şekilde reçete edilir. Kişilerin tıbbi öyküsü alınıp muayene edildikten sonra uygun bir reçete yazılır. Doktorunuz bu sırada farklı ilaçlar belirleyebilir.

Xenical

Xenical, eczanede satılan iştah kesici ilaçlar arasında yer almaktadır. Etkin maddesi orlistat olup yardımcı bileşenleri şu şekildedir;

 1. Mikrokristalin selüloz
 2. Sodyum nişasta glikolat
 3. Povidon K30
 4. Sodyum lauril sülfat
 5. İndigo karmin
 6. Titanyum dioksit

Xenical, obezite tedavisinde reçete edilmektedir. Düşük kalorili bir diyet ile birlikte, obezite tedavisinde kullanılır.

10 LT Oksijen Tüpü Dolum Fiyatı yazısı da ilginizi çekebilir.

Wanabi Forte

Wanabi Forte, eczanede satılan iştah kesici ilaçlar arasında yer alır. Obezite tedavisinde kullanılmakta olup etkin maddesi orlistat içermektedir. Bunun dışında yardımcı maddeleri prospektüs bilgisine göre şöyledir;

 1. Mikrokristalin Selüloz
 2. Sodyum Nişasta Glikolat (Tip A)
 3. Povidon K30
 4. Sodyum Lauril Sülfat
 5. Mikronize Talk
 6. Jelatin Kapsül: İndigo Karmin-FD&C Mavi 2, Titanyum Dioksit, Jelatin

Wanabi Forte içeriği, prospektüs bilgisinden öğrenildiği kadarıyla böyledir.

Xenabi Forte

Xenabi Forte, doktorların önerdiği zayıflama ilaçları arasında bulunabilir. Yukarıda olan ilaçlar gibi obezite tedavisinde yararlanılır. Prospektüs bilgisine göre etkin maddesi orlistat olup yardımcı bileşenleri,

 1. Mikrokristalin Selüloz,
 2. Sodyum Nişasta Glikolat,
 3. Sodyum Lauril Sülfat,
 4. Talk,
 5. Povidon,
 6. Sığır Jelatini,
 7. Titanyum Dioksit,
 8. İndigo Karmin,

Şeklindedir. Tüm bunlar, doktorlar tarafından uygun görülürse reçete edilebilecek ilaçlar arasındadır. Bunların hepsi bilinçsiz kullanılmamalı, doktor önerisiyle alınmalıdır. Aksi halde yan etkileri, sağlık sorunları görülebilir.

Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar
Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar

Tüm ilaçların yan etkileri değişebilir. Örnek olarak Xenabi Forte’nin prospektüs bilgisin incelendiğinde şunlar görülmektedir;

 1. Baş ağrısı
 2. Karında ağrı veya rahatsızlık hissi
 3. Acil veya artan dışkılama ihtiyacı
 4. Gaz ile birlikte sızıntı
 5. Yağlı sızıntı
 6. Yağlı dışkı
 7. Sıvı dışkı
 8. Düşük kan şekeri
 9. Rektumda (kalın barsağın son bölümü) ağrı veya rahatsızlık hissi
 10. Yumuşak dışkı
 11. Alerjik reaksiyon
 12. Karında şişkinlik
 13. Diş ve dişeti rahatsızlıkları
 14. Adette (menstrüel döngüde) düzensizlik
 15. Yorgunluk

Diğer ilaçlarda da yan etkiler vardır. Eğer eczanede satılan iştah kesici ilaçlar kullanılıyorsa ve yan etki gözlemlenmişse, en kısa sürede doktora gidilmelidir. Bilinçsiz ilaç kullanmanın, sağlık sorunlarını çözmeyeceği unutulmamalıdır.

Yorum yapın